Animation
- Nick Park (Chicken Run, Wallace and Gromit)
- Alison Snowden and David Fine (Bob and Margaret, Bob's Birthday)
- Tony Collingwood, Collingwood O'Hare Ltd, (Dennis the Menace, Yoko! Jakamoko! Toto!)
Cinematography
- Roger Deakins (Jarhead, A Beautiful Mind, Fargo)
- David Tattersall (Die Another Day, Star Wars - Episodes I, II and III)
- Andrzej Sekuła (Pulp Fiction, American Psycho, Reservoir Dogs)
- Alwin H. Kuchler (Code 46, The Mother, Ratcatcher, Morvern Callar)
Directing (film)
- Mark Herman (Little Voice, Brassed Off)
- Michael Caton-Jones (Memphis Belle, This Boy's Life)
- Terence Davies (Distant Voices, Still Lives, The Neon Bible)
- Michael Radford (Il Postino, The Merchant of Venice)
- Lynne Ramsay (Ratcatcher, Morvern Callar)
- David Yates (Harry Potter)
- Beeban Kidron (Bridget Jones: The Edge of Reason, Hippie Hippie Shake)
- Anthony Waller (An American Werewolf in Paris, Mute Witness)
Directing (television)
- Charles McDougall (Desperate Housewives, Queer As Folk, Hillsborough)
- David Yates (State of Play, Sex Traffic, The Girl in the Café)
- Toby Haynes (Doctor Who, Sherlock, Wallander)
Composing for Film and Television
- Trevor Jones (Richard III, Brassed Off)
- Julian Nott (Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit, The Wrong Trousers, A Grand Day Out)
- Dario Marianelli (The Brothers Grimm, V for Vendetta, Pride and Prejudice, Atonement)
|
Documentary
- Nick Broomfield (Kurt and Courtney, Aileen: Life and Death of a Serial Killer)
- John Burgan (Memory of Berlin)
- Molly Dineen (Home from the Hill, The Heart of the Angel, Geri, The Ark)
- Kim Longinotto (Divorce Iranian Style, The Day I Will Never Forget, Sisters in Law, Hold Me Tight Let Me Go) (Rough Aunties)
- Sean McAllister (The Minders, Settlers, The Liberace of Baghdad)
- Sandhya Suri (I is for India)
Editing
- Nicolas Chaudeurge (Red Road, Fish Tank, Wuthering Heights)
- Bill Diver (Twenty Four Seven, Distant Voices, Still Lives)
- Nick Fenton (Nathan Barley, The Arbor, Submarine)
- David Freeman (The Full Monty, Clash of the Titans, Ill Manors)
- Peter Lambert (The Twilight Saga: New Moon)
- Alex Mackie (Judge Dredd, Bright Young Things)
- Lucia Zucchetti (The Queen, Ratcatcher, The Merchant of Venice)
Producing
- Michele Camarda (Wonderland, This Year's Love, Photographing Fairies)
- Sebastian Cody (After Dark, The Secret Cabaret and other Open Media productions)
- Ben Lock (Purple and Brown (BAFTA winner TV), Tiny Planets)
- Rebekah Gilbertson (The Edge of Love,Patagonia)
Screenwriting (television)
- Ashley Pharoah (Life On Mars)
|