B
- George Nicholas Alexander Bailey (C): Brentford and Isleworth 1977 – March 31, 1986
- Lawrence Arthur Bains (C): Haringey 1967 – 1973; Hornsey 1973 – 1981
- David Gilbert Baker (C): Alderman 1967 – 1970
- Richard Andrew Balfe (Lab): Dulwich 1973 – 1977
- Mrs. Maud Ball (Lab): Barking and Dagenham 1964 – 1970
- Frank Walter Banfield (Lab): Alderman 1964 – March 31, 1970
- Antony Louis Banks (Lab): Hammersmith and Fulham 1970 – 1973; Fulham 1973 – 1977; Tooting 1981 – March 31, 1986
- Mrs. Benita Dorothy Barham (C): Bromley 1964 – 1970
- Dudley Eric Reynolds Barker (Lab): Croydon North West 1973 – 1977
- Phillip John Bassett (Lab): Carshalton 1973 – 1977
- Robert Brian Bastin (Lab): Lewisham 1970 – 1973
- Brian Caldwell Cook Batsford (C): Alderman 1967 – April 22, 1970
- Edwin Bayliss (Lab): Islington 1964 – 1967
- Anthony William Bays (C): Upminster 1981 – March 31, 1986
- Neville Beale (C): Finchley 1981 – March 31, 1986
- Mrs. Edith Gordon Beecher-Bryant (C): Bromley 1964 – 1970
- Roland Charles Beecher-Bryant (C): Bromley 1970 – 1973
- Edward Percy Bell (Lab): Newham 1964 – 1973; Newham South 1973 – 1981
- William Archibald Ottley Juxon Bell (C): Kensington and Chelsea 1970 – 1973; Chelsea 1973 – March 31, 1986
- Vivian Walter Hough Bendall (C): Croydon 1970 – 1973
- Francis Ernest Herman Bennett (C): Alderman 1964 – 1977
- Alfred Abram Berney (C): Brent 1967 – 1973
- Peter Blair Black (C): Barnet 1964 – 1973; Hendon South 1973 – March 31, 1986
- Francis Christopher Buchan Bland (C): Lewisham 1967 – 1970
- Sir Timothy James Bligh (C): Alderman 1967 – March 12, 1969
- Paul Yaw Boateng (Lab): Walthamstow 1981 – March 31, 1986
- Stanley Charles Bolton (C): Merton 1970 – 1973; Wimbledon 1973 – March 31, 1986
- Louis Wolfgang Bondy (Lab): Camden 1964 – 1967; Islington 1970 – 1973; Islington North 1973 – 1981
- Mrs. Iris Mary Caroline Bonham (Lab): Hammersmith and Fulham June 18, 1964 – 1967 and 1970 – 1973; Hammersmith North 1973 – 1977
- Gerald Francis Bowden (C): Dulwich 1977 – 1981
- Samuel Boyce (Lab): Newham 1964 – 1973
- Anthony Vincent Bradbury (C): Wandsworth 1967 – 1970
- Mrs. Sheila Mary Bradley (C): Greenwich 1967 – May 24, 1967
- Sir Ernest Ashley Bramall (Lab): Tower Hamlets 1964 – 1973; Bethnal Green and Bow 1973 – March 31, 1986
- John Patrick Branagan (Lab): Tower Hamlets 1964 – 1973; Stepney and Poplar 1973 – March 31, 1986
- Richard Maddock Brew (C): Alderman October 8, 1968 – 1973; Chingford 1973 – March 31, 1986
- Bernard Brook-Partridge (C): Havering 1967 – 1973; Romford 1973 – May 21, 1985
- Bernard Joseph Brown (C): Hillingdon 1967 – 1973; Ruislip-Northwood 1973 – 1977
- Stephen Bundred (Lab): Islington North 1981 – March 31, 1986
- Richard Brownrigg Butterfield (C): Camden 1967 – 1970
Read more about this topic: Members Of The Greater London Council